Iespējams, ka visi kādreiz ir domājuši par to, ko viņš vai viņa darīs, ja viņi uzvarēs loterijā. Tomēr realitātē tikai pāris ir izdevies laimēt, sakrītot sešiem cipariem. Vienlaikus statistika rāda, ka aizvien ir pieaugošs pieprasījums pēc dažāda veida azartspēlēm. To skaitā ir arī totalizatori. Tos spēlē dažādās pasaules valstīs, kur tas ir atļauts ar likumu.
Starp populārākajiem totalizatoriem noteikti ir Lotto, ko katrā valstī pārvalda atsevišķas institūcijas, piemēram, Polijā tas ir “Totalizator Sportowy” zīmols, kas ir valsts monopols, un vienīgais Polijā, kas spēj organizēt spēles un loterijas. Līdz ar to vadītāji ir unikālā situācijā, kad nepastāv konkurence. Tā vietā ir iespējams koncentrēties uz galveno uzdevumu kliedēt patērētāju ticības trūkumu iespējai uzvarēt. Tā kā Lotto mērķa auditorija ir plaša un daudzveidīga, rūpīgi saprast patērētāju sapņus izprast nav tik vienkārši, bet noteikti ļoti svarīgi, lai pēc tam varētu tos parādīt ticamā veidā, līdzsvarojot vilinošo piedāvājumu un dzīves realitāti. Tāpat totalizatoros var tikt izmantoti tradicionāli elementi, kas ļauj ievērot kaut kādas kopīgas nianses, kas var palīdzēt raisīt uzticību vai arī labāku izpratni par konkrēto spēli.
Ietekme uz emocijām
Totalizatoru spēles gluži kā citas spēles liek izjust lielāku adrenalīnu un arī motivāciju tās spēlēt. Kad tiek noslēgtas derības un laimēta neliela naudas summa, tas izraisa tādu kā ekstāzi, kas liek atkal izdarīt likmi. Arī zaudējuma gadījumā tas ir līdzīgi, jo ir motivācija atgūt zaudēto. Bieži vien gadās, ka cilvēks nonāk vēl lielākos mīnusos nekā plusos, bet tik un tā turpina spēlēt, līdz vairs nav naudas uz ko derēt. Parastas spēles nesniedz tik daudz emocijas, jo dopamīna līmenis tik ātri vairs neceļas un ir nepieciešams lielāks stimuls. Smadzenēs ar laiku var novērot izmaiņas, kas ir līdzīgas tādām, kas ir cilvēkiem, kuriem ir atkarība no narkotikām.
Izmaiņas smadzeņu uztverē
Kā jau azartspēle, totalizators var pilnībā izmainīt uztveri par zaudējumiem vai uzvarām, jo ar laiku pilnībā zūd kritiskā domāšana. Tāpat arī izmainās smadzeņu viļņi un asins plūsmas ātrums. Ir pētījumi, kas pierāda, ka pat cilvēkam uzvarot, smadzeņu darbība nav tik liela. Līdz ar to cilvēki turpina spēlēt, jo neizjūt lielas emocijas, kā arī ir samazināta smadzeņu darbība zonās, kas atbild par risku. Ir iespējams atrast arī pētījumus, kas parāda, ka azartspēļu spēlētājiem smadzenēs notiek izmaiņas, kas ir līdzīgas tiem cilvēkiem, kas cieš no Pārkinsona slimības. Šī slimība rodas, kad cilvēks zaudē dopamīnu ražojošie neironi smadzeņu vidusdaļā. Tāpat arī zinātnieki ir atklājuši, ka starp šiem cilvēkiem salīdzinoši liels skaits (2-7%) ir azartspēļu spēlētāji. Zāles, kas pilnībā izārstē no šīm sekām, joprojām nav atrastas, bet ir pieejamas tādas, kas samazina simptomus. Tajās parasti ir zāles, kas palielina dopamīna līmeni.
Apātija
Lai gan no dažādām totalizatoru spēlēm izraisīta atkarība ir daudz retāka nekā, piemēram, ruletes, spēļu automātu utt., tas nenozīmē, ka nav iespējams atrast cilvēkus, kas cieš no līdzīgām problēmām. Viena no tām ir apātija pret pārējo vidi. Ja cilvēks pārāk aizraujas ar likmju izdarīšanu u.c., var nešķist interesanti pat pati spēle, bet tikai tas, vai viņš vai viņa zaudēs vai vinnēs. Līdz ar to zūd interese par pašu procesu, piemēram, futbola spēli, kas agrāk noteikti šķita daudz interesantāk nekā iesaistīties kaut kādu likmju izdarīšanā. Apātija var būt arī pret apkārt esošajiem cilvēkiem vai pat tuviniekiem un draugiem. Tas rada daudzas citas problēmas. Ja spēlētājs ir skolas vai studiju vecuma, pastāv liela iespēja, ka tam vairs neinteresēs pasniegtā viela vai arī cilvēks var neapmeklēs iestādi, līdz ar to būtībā koncentrēsies tikai uz vienu lietu. Protams, tas ir ekstremāls gadījums, bet noteikti ir iespējams atrast cilvēkus ar šādām problēmām. viņiem kļūst rūti piedalīties ikdienas aktivitātēs u.c. Ir svarīgi apzināties šāda veida cilvēkus un censties viņiem palīdzēt, jo pretējā gadījumā noteikti būs daudzas citas problēmas, kas nebūs tik patīkamas.
Kā novērst totalizatoru lielo ietekmi?
Pirmais solis ir noteikti neaizrauties pārāk daudz ar dažāda veida spēlēm, piemēram loterijām vai derībām, jo ilgākā laika posmā tās var ne tikai atstāt ne tikai negatīvu iespaidu, bet arī radīt atkarību. Diemžēl daudzi to joprojām nesaprot, bet ir svarīgi pazināties visus scenārijus, kas ir pierādīti ar kvalitatīviem pētījumiem. Aizvien vairāk pētījumi tiek veikti, jo ir valstis, kur azartspēles ir grūti ierobežot un cilvēkiem rodas aizvien jaunas problēmas. Viena no tādām valstīm ir Anglija. Polijā totalizatori ir aizliegti, bet ir pieejamas cita veida azartspēles, līdz ar to ir skaidrs, ka cilvēkiem joprojām ir pieejamas dažādas vietas, jo sevišķi interneta vidē, kuras ir grūti ierobežot. Tomēr arī vietnes ir iespējams bloķēt, sevišķi tās, kas ir pieejamas publiski. Līdz ar to pārējais ir atkarīgs no privātās dzīvesvietas, kur tuvinieki vienmēr var censties liegt pieeju tam, ka kāds skatās pārāk daudz sporta pārraides un tērē naudu dažādās likmēs. Kritizēšana vien noteikti nepalīdzēs un neuzlabos vispārējo situāciju. Ir nepieciešama daudz profesionālāka pieeja, kā arī pacietība un laiks. Ir jāizprot, ka katra situācija ir atšķirīga un līdz ar to arī azartspēļu ietekme var nedaudz atšķirties. Ir gadījumi, ka daudzi nemaz neredz, kad kāds aizraujas ar azartspēlēm vai arī to spēles paņēmieni var novest pie negatīviem rezultātiem fiziski un arī garīgi. Līdz ar to ir skaidrs vismaz tas, ka ar totalizatoriem ir jābūt uzmanīgiem, neatkarīgi no tā, kurā valstī tos spēlē vai arī kādā vidē (kazino, pa televizoru, pasākumā, internetā u.c.).
Mūsdienās ir ievērojami pieaugusi totalizatoru dažādība, kas vienlaikus ir arī sava veida drauds tiem, kuri neapzinās to, ka tie ir azartspēles. Līdz ar to ir nepieciešams izglītot sabiedrību vai vismaz izmantot tādus veidus, kas ir licenzēti un līdz ar to vismaz kaut kādā veidā atbilst noteiktiem standartiem un ik pa laikam tiek kontrolēti. Tādā veidā tiek samazināta iespējamība, ka rezultāts ir nelikumīgs vai tiek samazinātas iespējas uzvarēt. Nevar teikt, ka zaudējumi attur cilvēkus no spēlēšanas, jo rodas kāre vinnēt, kā arī cilvēkiem nav problēmu riskēt, lai tikai atgūtu jau nopelnīto. Tas ir visu azartspēļu pamatā, neatkarīgi no to veidiem. Jāmin arī pozitīvais iespaids, jo spēlējot totalizatorus tikai ik pa laikam, tas ir lielisks vieds kā pavadīt laiku kopā ar draugiem vai arī piešķirt spēlei u.c. aktivitātei papildus izklaidi. Līdz ar to katrs var iegūt arī pozitīvas emocijas un adrenalīns nelielā devā nav nemaz tik slikti gan vecākiem, gan jaunākiem cilvēkiem. Galvenais, lai tas neizmaksā pārāk dārgi, jo finanses ir viens no nopietnākajiem aspektiem, kas karam jāņem vērā mūsdienās.